Ministerstvo dá sto milionů korun na rozvoj obcí v národních parcích

Investovat do oprav cest, šetrnějšího osvětlení i spolufinancovat náročnější projekty mohou obce a organizace na území národních parků s pomocí dotace ministerstva životního prostředí (MŽP). Úřad letos opět uvolní sto milionů korun. Zvedl také strop pro podporu některých aktivit. Žádosti o dotace přijímá Státní fond životního prostředí (SFŽP) od pondělí 18. listopadu, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

"Příspěvky se mohou pohybovat od 50 tisíc do pěti milionů korun, a to v závislosti na typu aktivity, přičemž dotace může pokrýt většinu, tedy až 85 procent uznatelných výdajů na projekt," uvedl ředitel SFŽP Petr Valdman.

Zájemci mohou podat libovolný počet žádostí, stát celkově přispěje maximálně pěti miliony korun. Výjimku tvoří pouze projekty spolufinancované evropskými fondy z operačního programu Životní prostředí. Tam je horní limit pět procent z uznatelných nákladů.

Starostové i správy parků mohou peníze využít na opravy komunikací, prostranství, zabezpečení skalních masivů či výměnu zastaralého veřejného osvětlení za úsporné. Dotace jsou určeny i pro modernizaci turistických infocenter či přípravu rozvojových studií a projektů zaměřených na životní prostředí. MŽP podpoří i neziskové organizace, které se věnují ekologické osvětě.

Není určeno, kolik peněz ze stomilionové částky půjde na jednotlivé typy projektů. Spodní hranici, konkrétně 30 milionů korun, ministerstvo stanovilo jen u modernizace infrastruktury a minimálně 15 milionů půjde na výměnu veřejného osvětlení. Zdůvodnilo to tak, že v těchto případech je nutná delší projektová příprava.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down