11.04.2023 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo: Do ČR se loni dovezlo 361 milionů vajec, víc než polovina z Polska

Do ČR se loni dovezlo 361 milionů vajec. Více než polovina byla z Polska, dováží se ale také ze Slovenska, Lotyšska, Německa nebo Španělska. V Česku bylo loni včetně domácích chovů 8,8 milionu nosnic, které snesly 2,2 miliardy vajec. Oproti roku 2010 je nosnic zhruba o 300 tisíc více, v roce 2000 jich naopak bylo 11,7 milionu. Vyplývá to z dat, které zveřejnilo Ministerstvo zemědělství. Vychází také z údajů českého statistického úřadu (ČSÚ) a Organizace pro výživu a zemědělství (FAO).

Slepice v domácích chovech podle statistik snesly loni v průměru 180 vajec ročně, ty v komerčních chovech 307 vajec. Podle Českomoravské drůbežářské unie bylo loni v komerčních chovech zhruba pět milionů nosnic. Začátkem letošního roku ale veterináři nařídili likvidaci 750.000 nosnic kvůli ptačí chřipce ve velkochovu na Tachovsku, což je zhruba 15 procent všech nosnic v komerčních chovech. Majitel již začal s obnovou chovu, zatím je v jedné ze tří hal zkušební skupina 37.000 slepic. Obnova celého chovu může trvat až do září.

Podle statistik, které zveřejnilo ministerstvo, je nejvíce nosnic v Pardubickém a Středočeském kraji včetně Prahy. Nejméně naopak v Libereckém a Ústeckém kraji. Soběstačnost v produkci vajec byla posledních dat z předloňského roku 86 procent a průměrná spotřeba byla 263 kusů na osobu, uvedl resort. Drůbežáři spolu s Agrární komorou ČR již dříve upozorňovali na to, že soběstačnost může klesat kvůli zákazu klecových chovů, který začne platit na začátku roku 2027. Podle komory je nyní stále asi 60 procent nosnic v klecových chovech a podniky musí do přestavby hal investovat desítky milionů Kč.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down