Přísnější opatření proti nelegálnímu obchodování s vínem chystá Ministerstvo zemědělství. Žádá organizátory významných akcí a renomovaných soutěží v odvětví vína, aby zabránili přístupu falšovatelům vín na tyto akce. Vychází přitom z doporučení meziresortní komise, kterou sestavilo po jednáních s vinaři. Jejími členy jsou i zástupci odborné veřejnosti. Komise navrhla systém základních opatření, která budou namířená proti černému trhu s vínem. Informoval o tom ředitel odboru komunikace ministerstva zemědělství Hynek Jordán.
Ministerstvo zemědělství žádá organizátory společenských událostí spojených s vínem, aby nepodávali nápoje podezřelého původu. Organizátoři mají možnost ověřit si spolehlivost dodavatele na webu Potraviny na pranýři (www.potravinynapranyri.cz), kde jsou uvedena falšovaná nebo nejakostní vína, která odhalili kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Ministerstvo také chystá podle doporučení meziresortní komise legislativní úpravy namířené proti nelegálnímu obchodování s vínem.
„Černý obchod s vínem poškozuje trh a úniky na daních způsobují velké škody státu, proto proti nelegálnímu obchodování zasáhneme razantněji než doposud. Posílíme kontrolu v prodejnách a na tržnicích. Společně s vinaři budeme jednat o možných úpravách vinohradnictví a vinařství,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu chce Ministerstvo zemědělství vypracovat společné koncepce a kontrolní plány pro jednotlivé kraje tak, aby byl pokryt obchod s vínem v kamenných obchodech, v pohostinství i na tržištích.
V roce 2013 nevyhovělo jakostním parametrům 341 vzorků vín, zdravotní nezávadnost byla porušena u 71 vzorků. Kontroloři tedy odhalili 412 nevyhovujících vzorků z celkového počtu 1077 vzorků.
V posledních třech letech se výše pokut uložených ve správních řízeních kvůli nevyhovujícím vínům každoročně pohybuje kolem šesti milionů korun.*