17.07.2000 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo je připraveno půjčit postiženým zemědělcům

Jestliže schválí vláda finanční kompenzace pro zemědělce postižené letošním suchem, půjčí ministerstvo zemědělství bezúročně postiženým subjektům tři miliardy korun na překlenutí časového nesouladu mezi potřebou prostředků a jejich skutečným vyplacením. Podle harmonogramu by totiž mohli dostat postižení peníze nejpozději až 15. prosince letošního roku. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr zemědělství ČR Jan Fencl s tím, že ve středu 19. července předloží vládě požadavek na kompenzace ve výši 7,2 miliardy korun, které umožní nahradit zemědělcům 70 procent škod.

Podle Fencla je letos reálný předpoklad snížení výnosů v důsledku sucha u jarních plodin o 35 procent a u ozimých plodin o 20 procent. Podle komisionálního šetření bylo takto postiženo v ČR celkem 1,408 milionu ha. Zaorávky vyčíslila komise na 40 912 ha a poškození porostů z více než 70 procent bylo zaznamenáno na ploše 65 659 ha. Celková škoda podle Fencla přesahuje 10,69 miliardy korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down