Ministr zemědělství jednal s jihočeským hejtmanem i o protipovodňových opatření

Ministr zemědělství Marian Jurečka jednal ve čtvrtek s hejtmanem Jihočeského Kraje Jiřím Zimolou mimo jiné také o protipovodňových opatřeních. Na následné tiskové konferenci Jurečka uvedl, že jeho úřad hodlá pro letošní rok uvolnit na stavbu protipovodňových opatření 650 milionů korun. Zatím není jasné, do jakých lokalit peníze zamíří., nicméně přesnější informace by mohl ministr mít do měsíce až šesti týdnů.

Povodně v loňském roce způsobily v Jihočeském kraji škodu za více než dvě miliardy korun. Podle Jurečky ministerstvo zatím neví, kolik peněz na protipovodňová opatření by mířilo do tohoto regionu. Je potřeba si uvědomit, že součástí toho je i případné kofinancování žadatele. V případě jižních Čech by šlo o Povodí Vltavy, což je ekonomicky poměrně silné povodí, které je schopno spolufinancování zvýšit, řekl Jurečka.
Ministr zemědělství na dnešní schůzce s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou mluvil i o možnosti investice do oprav vodního díla Rožmberk. Největší rybník v zemi slouží při povodních jako retenční nádrž a dokáže zadržet hodně vody.

Rožmberk ale patří soukromé společnosti, kterou je Rybářství Třeboň, a stát proto do něj zatím nehodlá investovat. Případné odkoupení Rožmberka je záležitost, o kterém se může vést debata. Ale určitě to nestojí tak, že stát nebo kraj chce tento rybník koupit, poznamenal Jurečka.
Rožmberkem protéká řeka Lužnice. Rybník, jenž v případě povodní dokáže díky své výhodné poloze pojmout o několik milionů krychlových metrů více vody v porovnání s normálním stavem, v případě záplav zmírní škody ve městech jako Veselí nad Lužnicí, Soběslav nebo Planá nad Lužnicí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *