Ministerstvo má v plánu snížit vývoz surového dříví na polovinu

Ministerstvo zemědělství chce do roku 2030 snížit vývoz surového dříví z Česka na polovinu. Tuzemské zpracovatele chce zároveň motivovat stálou cenou odebíraného dřeva. Uvedl to ministr zemědělství Marian Jurečka.

Podle něho Lesy ČR, Vojenské lesy a statky ČR a Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR již uzavřely dohodu, podle které budou podporovat navyšování zpracovatelských kapacit v tuzemsku.

Jurečka řekl, že pokud se zpracovatelé zavážou, že zvýší svou kapacitu zpracování dřeva v Česku,  ministerstvo bude garantovat, že tu surovinu navíc dodáme, a to za cenu v místě a čase obvyklou. Podle něj by se měla ale garance vztahovat na tři až čtyři roky a pouze na část zpracovatelských kapacit. Materiál by chtěl Jurečka na posouzení vládě předložit do konce června.

V současné době se z ČR podle ‘Strategie ministerstva zemědělství s výhledem do roku 2030‘ vyveze 6,9 milionu metrů krychlových surového dříví ročně. V roce 2020 by toto množství mělo podle plánů ministerstva klesnout na 5,5 milionu metrů krychlových. Pokles by pak měl dále pokračovat až na méně než polovinu současných vývozů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *