27.08.2004 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo musí na příští rok získat ze státní kasy na přímé platby 23 procent, tvrdí Palas

Je politicky neúnosné, aby Ministerstvo zemědělství nezískalo z rozpočtu na příští rok chybějících 11,2 miliardy korun na dorovnání přímých plateb z Evropské unie. Česká republika by měla přidat 23 procent ke třiceti procentům získaným z EU, prohlásil dnes v Českých Budějovicích ministr zemědělství Jaroslav Palas. Podle něj je třeba si uvědomit, že z pohledu formování rozpočtu je zásadní letošní rok a příští rok, dodal.

V rozpočtových plánech však zatím klíčových 11,2 miliardy chybí. Bez nich by podle Palase nebylo možné pokračovat například v protipovodňových opatřeních a pokrývání škod po předloňských povodních, v pozemkových úpravách a zastavily by se pravděpodobně i investice do kanalizací, vodovodů a čistíren odpadních vod. V částce jsou i povinné platby na likvidaci uhynulých zvířat či příspěvky na nákazový fond. Jde o platby, které přímo vyplývají ze závazků, které jsou uvedeny v přístupové smlouvě k Evropské unii. Palas zdůraznil, že ministerstvo připravilo pro vládu a resort financí detailní rozpis jednotlivých plateb včetně nástinu, co by znamenalo jejich neposkytnutí.
Na přímé platby českým zemědělcům dává letos EU 25 procent dávek běžných v Evropské unii a Česká republika doplácí dalších 23 procent. Celkem tedy čeští zemědělci dostávají o něco méně než polovinu dávek běžných v EU. Příští rok EU bude hradit 30 procent a ČR má možnost dorovnat stejným poměrem. To se však pravděpodobně nepovede a ministerstvo tak požaduje minimální částku, která se rovná letošnímu příspěvku.
Letos mělo ministerstvo zemědělství rozpočet 32 miliard korun, příští rok by měl dosáhnout včetně českého příspěvku na přímé platby 46 miliard korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down