11.06.2013 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo pomůže se studněmi

Ministerstvo zdravotnictví pomůže s obnovou zaplavených studní, zajistí bezplatné testování vody. Zároveň varuje před používáním vody ze zaplavených studní, než budou sanovány a bude laboratorně prověřena nezávadnost vody. Do té doby je nutné používat k pití, výplachu úst či vaření pokrmů výhradně balenou vodu. Na sanaci studní dá ministerstvo ze svého rozpočtu tři miliony korun, řekl dnes novinářům ministr zdravotnictví Leoš Heger.

"Záplavovou vodou je zasaženo zhruba 3000 studní. Hygienické stanice budou soustřeďovat požadavky na jejich testování, lidé, pro které je studna jediným zdrojem pitné vody v místě jejich trvalého pobytu, za to nic platit nebudou," řekl hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. Cena jednoho rozboru je 900 až 1000 korun, náklady ponese stát.
Podnikatelé a lidé, kteří mají zasaženou studnu například v chatové oblasti, kde trvale nebydlí, zaplatí testování sami. Valenta doporučil zejména u vrtaných studní, aby lidé zadali sanaci odborné firmě. Postup při sanaci studní zveřejnilo ministerstvo na svém webu.
Nejvíc studní je podle Valenty zasaženo záplavovou vodou ve Středočeském kraji, zhruba 1300, v Jihočeském 500 a Plzeňském 200. V dalších krajích je jich méně, hygienici situaci monitorují a Valenta předpokládá, že hlášení o zasažených studních přibude.
Požadavky na odběr vody k testování soustřeďují starostové poškozených obcí. Budou také ověřovat, zda jde skutečně o primární zdroj vody pro postiženou domácnost. Seznamy předají obce hygienickým stanicím, které dohodnou termín odběru a zdarma vzorky otestují.
Valenta rovněž uvedl, že hygienické stanice monitorují výskyt hmyzu, především komárů jako zdrojů možné infekce. Likvidaci komárů i komářích larev uhradí stát, a to z peněz na likvidaci záplavových škod. Hygienici doporučí, v jakém množství a jaký typ přípravku je třeba použít.
"Prostředků pro likvidaci již vylíhnutých komárů je v ČR dostatek. Prostředek pro likvidaci dosud nevylíhnutých larev bude dovezen v nejbližších dnech," řekl Valenta s tím, že kde už nyní tento prostředek potřebují, mohou si ho zapůjčit od Jihomoravského kraje, který má zásoby.
Epidemiologická situace je nadále klidná, počty infekčních onemocnění odpovídají běžnému sezónnímu výskytu, dodal Valenta. Riziko nákazy podle něj ale stále hrozí, proto je nutno dbát na kvalitu vody.
"Při sanaci je nutné očistit vnější strany studny, vyčerpat vodu, důkladně očistit vnitřní strany studny, čerpací zařízení a dno studny," připomněl Valenta. Po aplikaci dezinfekce v předepsané koncentraci, opětovném vyčerpání vody a výměně pokryvu dna se provádí konečná dezinfekce. Po další obměně vody za čerstvou je pak možné poslat vzorek k ujištění nezávadnosti. Po provedené dezinfekci a obměně vody je možno odebrat vzorek k laboratorní kontrole.
Ministerstvo dnes dopisem požádalo všechny zdravotní pojišťovny k vstřícnému postupu vůči firmám poškozeným povodněmi. Zákon jim dává možnost odpustit penále a pokuty za pozdní zaplacení pojistného.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down