Ministerstvo životního prostředí prošlo koncem loňského roku úspěšně certifikačním procesem EMAS neboli systém environmentálního řízení a auditu a jako první orgán státní správy v České republice a také v nových členských zemích Evropské unie získalo 2. ledna 2009 příslušnou registraci. Informoval o tom mluvčí ministerstva životního prostředí Jaku Kašpar.
„V uplynulém roce jsme se vydali cestou, kterou prošlapáváme i ostatním úřadům, a to je certifikace v rámci celoevropského systému environmentálního řízení a auditu EMAS. Jedná se o sofistikovaný způsob řízení organizace (lhostejno zda privátní či státní, malé či velké) s ohledem na dopady její činnosti na životní prostředí a samozřejmě i s ohledem na efektivitu pracovních a rozhodovacích procesů,“ říká o této aktivitě svého úřadu ministr Martin Bursík.
Ačkoliv jsou systémy environmentálního řízení, mezi které EMAS patří, zaváděny především podniky a komerčními společnostmi, je prokázáno, že i ve státních či veřejných institucích pomáhají k dosažení významných zlepšení, úspor a zkvalitnění řídicích procesů. Implementací systému a realizací konkrétních opatření dávají tyto organizace zároveň významný pozitivní příklad a jasný signál, jakým způsobem by se měly chovat také ostatní organizace i jednotlivci. V případě institucí - zadavatelů veřejných zakázek tím zároveň ukazují, jaký přístup k environmentálním otázkám očekávají od svých potenciálních dodavatelů. Zavedení systému tak má výrazný stimulační efekt na environmentální chování podnikatelské sféry.
Organizace, které pracují v systému EMAS, se snaží integrovat environmentální hledisko do všech svých aktivit, pravidelně hodnotí vliv své činnosti na životní prostředí a snaží se jej průběžně zlepšovat.
Jedním z cílů MŽP je dávat svým vlastním chováním pozitivní příklad ostatním subjektům. Proto se velké množství opatření týká provozní činnosti („zeleného úřadování“), čímž chce MŽP v praxi ukázat přínosy zavedení systému EMAS a způsoby, jak snižovat dopady své činnosti na životní prostředí.
Jde především o snižování spotřeby energie, množství spotřebovaného kancelářského papíru a pohonných hmot, obměnu vozového parku za vozidla s nízkými emisemi, širší uplatňování environmentálních kritérií při nákupech a zadávání veřejných zakázek nebo zkvalitnění sběru tříděného odpadu.
V současné době je v Programu EMAS v celé EU registrováno přes 6700 organizačních jednotek (v rámci zhruba 4200 organizací). V sektoru veřejné správy existuje 350 registrací. Certifikát EMAS drží také 250 hotelů a restaurací, 235 strojírenských podniků či 210 chemických závodů.
Nejvyšší počet registrovaných orgánů státní správy je v Belgii a v Německu, kde jsou registrována celkem čtyři ministerstva životního prostředí spolkových zemí. Registrováno je také např. Ministerstvo životního prostředí Rakouska, Švédská agentura ochrany životního prostředí nebo Environmentální agentura Velké Británie. Z evropských institucí získaly registraci EMAS Evropská agentura životního prostředí a několik generálních ředitelství Evropské komise. V přípravě je zavádění EMAS v Evropském parlamentu, v blízké budoucnosti se uvažuje i o Evropské investiční bance.