Ministerstvo předloží do vlády novelu mysliveckého zákona

Ministerstvo zemědělství do vlády nakonec předloží kontroverzní novelu mysliveckého zákona. Zvýší maximální pokutu za zakázaný vstup do lesa, nezmění však princip vyhlašování zákazu. Oznámili to na setkání s novináři zástupci ministerstva. Podle novely se má zvýšit pokuta a má být až 30 000 korun. Pod petici proti zvýšení pokuty se podepsalo skoro 43 400 lidí. Novela by měla pomoci snížit počty přemnožené černé zvěře nebo jelenů. Škody od divokých prasat jdou podle ministerstva do miliard korun ročně.

Ministerstvo předložilo novelu do meziresortního připomínkového řízení před tři čtvrtě rokem. Ze 300 stran připomínek zůstala připomínka Ministerstva vnitra, které chce rovné pokuty za všechny přestupky, maximální výše by podle něj měla činit až 60 000 korun. Ministerstvo zemědělství trvá maximálně na 30 000 korun.

V současnosti i podle novely platí, že se před zákazem vstupu do honitby musí informovat veřejnost. Podle náměstka ministra Patrika Mlynáře člověk, který se přestupku dopustí, není postižen na místě. Pokuty se udělují v rámci přestupkového nebo správního řízení.

Pokutovat se podle novely bude hlavně rušení zvěře. Myslivci budou muset dodržovat plán lovu, jako důkaz by měli posílat veterinářům například takzvaná pírka, tedy ocásek z odlovených kusů. Při nesplnění plánu lovu bude hrozit myslivcům pokuta do 200 000 korun, fyzickým osobám do 100 000 Kč.

Novela zavádí povinnost pro zemědělce, aby měli na pozemcích maximálně 30 ha jedné plodiny, ve které se může skrývat spárkatá zvěř. Pak bude muset následovat pás o minimální šířce 12 m, na kterém bude růst plodina usnadňující lov této zvěře. Pokud zemědělci tuto podmínku nesplní, nedostanou náhradu za škody, které zvěř způsobila. Ministerstvo nechce novelou nijak ovlivňovat aktuální minimální výměru honiteb.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down