27.06.2007 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo se dohodlo s podnikateli na zakázkách

Ministerstvo zemědělství se dohodlo s lesnickými firmami a dřevaři na kompromisním způsobu zadávání zakázek a hospodaření v lesích státního podniku Lesy ČR. Do roku 2010 mají fungovat dva modely, každý s polovičním podílem, měřeno objemem těžby. V prvním budou LČR vypisovat tendry pouze na práce a vytěžené dřevo si prodají samy. Ve druhém získají lesnické firmy vedle práce i právo na prodej dřeva. Dohoda, která má ukončit období tvrdých sporů, byla představena na dnešní tiskové konferenci.

Obě strany přitom ujednání stvrdily podpisem memoranda, které obsahuje principy hospodaření se státním lesním majetkem do roku 2010. "Věřím, že končí období nejistoty, sporů, různých soudních žalob, podnětů k úřadům a podobně," uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Oba modely budou fungovat od příštího roku po tři roky, a poté se má vyhodnotit, který z nich je lepší a efektivnější. Zakázky, a zejména podíl na lukrativním obchodu se dřevem, byl dosud jádrem sporu mezi Lesy ČR a lesnickými firmami. Státní podnik chtěl nad obchodem získat větší kontrolu, a dosáhnout tak vyšších zisků. Lesnické firmy to odmítaly s tím, že obchod bude neprůhledný. Podle některých jejich zástupců je naopak pro stát výhodnější, aby co největší část hospodaření včetně obchodu se dřevem svěřil soukromému sektoru.
Rozdělení jednotlivých územních jednotek ve státních lesích mezi dva modely zakázek bude provedeno dnes, a to losováním pod notářským dohledem a za účasti obou stran. Výběrová řízení pak budou podle generálního ředitele LČR Jiřího Holického vypsána ve dvou vlnách. Tendry na území, kde dřevo zobchodují LČR, by měly být vyhlášeny počátkem příštího týdne. Druhá vlna, kde bude obchod dřevem záležitostí podnikatelů, má následovat do 30 dnů, protože jsou prý ještě třeba dílčí konzultace. Otevírání obálek v obou modelech se ale uskuteční v jednom termínu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down