17.08.2004 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo trvá na uznání osiv

Podmínkou pro získání podpory na pěstování meziplodin v rámci agroenvironmentálního opatření je použití úředně uznaného osiva. Kromě Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského mohou tato osvědčení vydávat také podobné certifikační orgány v členských zemích Evropské unie. Ministerstvo zemědělství však podle Jiřího Felčárka z odboru komunikace rozhodně neuvažuje o tom, že by ustoupilo od požadavku na uznané osivo u meziplodin, jak by si mnozí pěstitelé přáli.

Podle výkonného ředitele Českomoravské šlechtitelské a semenářské asociace Luďka Křehlíka bude tohoto osiva z vlastních zdrojů dostatek. „Je dohoda, že bude možné využít také lacinější obchodní osivo, tedy semena z tuzemské produkce, která nepocházejí z množitelských ploch a nebude u nich deklarovaná odrůda. Výhodu tak bude mít mimo jiné pěstitel, na jehož plochách osivo vyrostlo a od něhož jej semenářská firma pro další úpravu vykoupila,“ uvedl Křehlík. Jak poznamenal, většina osiv na našem trhu je stále levnější než v původních členských zemích EU, pouze některé se cenově přiblížily. Směrem na východ bývají naopak lacinější. „Pokud zemědělec kupuje tuzemské osivo, podporuje tím nejen domácí semenáře, ale i sám sebe. Pokud by se totiž začalo ve větším množství dovážet, přišli by množitelé o část výdělku,“ poukázal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down