14.01.2008 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo vybírá poradce pro Budvar

Až na začátku února bude znát ministerstvo zemědělství vítěze soutěže na poradenskou činnost při transformaci státního podniku Budvar. Vítězná firma, s níž ministerstvo podepíše smlouvu, by měla s řešením přijít do konce letošního roku tak, aby transformace mohla proběhnout v roce 2009. Toto řešení by podle ministra Petra Gandaloviče mělo mít podobu souboru právních operací nebo zvláštního zákona. Samozřejmě do tohoto harmonogramu by mohlo zasáhnout eventuální odvolání v tendru neúspěšných firem. Vítězná právní firma by měla za své služby získat 12,5 milionu korun.

Právní forma Budvaru by se podle ministra měla změnit tak, aby nemohla být zpochybněna právní kontinuita podniku, který vede ve světě desítky sporů o ochrannou známku s americkým konkurentem Anheuser-Busch. Pokud by byla kontinuita firmy při transformaci porušena, mohlo by to podle odborníků zájmy Budvaru ve sporech s americkým konkurentem vážně ohrozit. Pivovar by navíc mohl přijít i o své ochranné známky, které mají obrovskou cenu a které jsou vázané na národní podnik. To bylo i důvodem, proč Budvar neprošel na počátku devadesátých let stejným postupem jako ostatní potravinářské a další podniky, tedy přes státní podnik na akciovou společnost.
Přeměna Budvaru v akciovou společnost umožní státu lepší kontrolu firmy a získání podílu na hospodářském výsledku pivovaru. Budvar totiž podle Gandaloviče dosud peníze státu neodvádí, ale ukládá je na zvláštní účet. Pokud se Budvar přemění na akciovou společnost, bude si stát moci ponechat rozhodující balík akcií.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down