Ministerstvo vyplatilo kvůli moru prasat náhrady za 17,7 milionu korun

Ministerstvo zemědělství vyplatilo dosud na náhradách souvisejících s africkým morem prasat na Zlínsku přes 17,7 milionu korun. Peníze získaly zemědělské podniky, myslivecké a honební společnosti a uživatelé honiteb na základě podaných žádostí. Uvedlo to tiskové oddělení ministerstva. Náhrady jsou vypláceny podle veterinárního zákona především na náklady spojené s vybudováním a udržováním pachových a elektrických ohradníků či likvidaci ulovených a nalezených uhynulých prasat ze zamořené oblasti v kafileriích.

Výše vyplacených náhrad se vztahuje k 18. červnu, počty vyřízených žádostí se mění každým dnem. K tomuto datu tak evidoval odbor živočišných komodit ministerstva celkem 794 žádostí o náhrady škod dohromady téměř za 28,3 milionu korun. Ministerstvo vydalo 716 rozhodnutí, na jejich základě byly žadatelům přiznány náhrady za téměř 21,6 milionu korun. Právní moci nabylo podle tiskového oddělení zatím 643 rozhodnutí. Na účty žadatelů proto ministerstvo odeslalo zmíněných 17,7 milionu korun. Myslivci dostali za 2872 divočáků přiznanou náhradu téměř šest milionů korun. Prostřednictvím náhrad je financován také například nákup kafilerních boxů, dezinfekčních prostředků a pracovních pomůcek. Náhrady poskytuje ministerstvo také v souvislosti s nařízenou důkladnou prohlídkou honebních pozemků na jaře kvůli hledání uhynulých divokých prasat. Uhrazení ztrát ve výši skoro 5,2 milionu korun se dočkali i zemědělci, kteří na základě loňských mimořádných veterinárních opatření nesměli na vybraných polích sklidit část úrody kukuřice, obilovin, řepky a sóji. V České republice se africký mor prasat, který není nebezpečný pro člověka, objevil poprvé loni v červnu na okraji Zlína. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města dosud veterináři potvrdili africký mor prasat u 213 uhynulých, zastřelených nebo odchycených divokých prasat. Do chovů se nákaza nerozšířila. Kdyby se tak stalo, veterináři by museli chovy nechat vybít.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down