Ministerstvo vypsalo nový dotační titul na demonstrační farmy

Demonstrační farmy, na kterých budou zemědělci předvádět ostatním, jak se správně hospodaří, dostanou až milion korun ročně. Ministerstvo zemědělství již vypsalo nový dotační titul, projekty mphou zájemci posílat do 26. února. Během tří let chce tak stát rozdělit až 30 milionů korun. Resort o tom informoval v tiskové zprávě.

Demonstrační farmy budou ostatním zemědělcům poskytovat poradenství a názorné ukázky ucelených postupů udržitelných způsobů hospodaření. Zájemci o peníze budou muset předložit program s plánem své činnosti na tři roky. Odborná komise vybere nejlepší projekty.

Největší šanci na získání peněz budou mít farmy, které jsou inovátorské a jejichž osevní postupy odpovídají standardům dobrého zemědělského a environmentálního stavu. Letos se projekt zaměří na ochranu půdy, demonstrační farmy budou prezentovat především postupy a technologie snižující degradaci půdy, zejména vodní a větrnou erozi, nadměrné utužování půdy nebo úbytek organické hmoty v půdě, sdělilo ministerstvo. Farmy budou také pořádat dny otevřených dveří a poskytovat zájemcům konzultace.

Na letošní rok je na program připraveno pět milionů, v příštím roce by měla částka vzrůst na dvojnásobek, v roce 2019 pak na 15 milionů korun. Jedna farma bude moci získat peníze i několik let za sebou, bude o ně ale muset žádat každý rok.

Do pilotního programu, ve kterém se mělo zjistit, jaké budou parametry pro demonstrační farmy, se již dříve zapojilo Zemědělské družstvo Krásná Hora nad Vltavou, dále Zemědělská společnost Devět Křížů a Lupofyt na Rakovnicku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *