05.10.2010 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo vypsalo tendr na IT služby

Ministerstvo zemědělství vypsalo výběrové řízení na správu svých informačních systémů v příštím roce za 250 milionů korun bez daně z přidané hodnoty. Uchazeči o zakázku mohou své nabídky zasílat do poloviny listopadu.

Podle mluvčí ministerstva zemědělství Terezy M. Dvořáčkové bude vítěz tendru v roce 2011 spravovat infrastrukturu ministerstva, na které běží celý ekonomický, personální a mzdový systém i zemědělské registry. V současnosti totožné služby ministerstvu poskytuje na základě smlouvy platné od letošního dubna do konce roku Telefónica O2. Ministerstvo za devítiměsíční zakázku firmě zaplatí celkem 177 milionů korun bez DPH. O zakázku se budou moci ucházet pouze firmy s celkovým ročním obratem přesahujícím 600 milionů korun a obratem ve výši 400 milionů korun "ve vztahu k plnění výběrového řízení". Ministerstvo zároveň požaduje, aby měl potencionální dodavatel uzavřenu minimálně 100milionovou pojistnou smlouvu. Uchazeči musí doložit také seznam zakázek realizovaných za poslední roky a dostatečnou kvalifikaci svých zaměstnanců, vyplývá z oznámení o zakázce. Případný výpadek systému by podle Dvořáčkové měl celorepublikový dopad. "Proto ministerstvo chce mít jistotu, že dodavatelem bude firma dostatečně zkušená v projektech podobného rozsahu a komplexnosti i dostatečně finančně silná, jejíž stabilitu neohrozí například odchod jednoho klienta," uvedla.
V minulosti pozornosti médií neušly například nákupy informačních technologií od firmy Telefónica O2 dohromady za více než půl miliardy korun. Ty na jaře 2009 těsně před odchodem tehdejšího ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS) podepsal úřad narychlo bez veřejné soutěže. Uzavření dvou smluv přitom zakázal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který začal obě zakázky prošetřovat.
Ministerstvo pak obě smlouvy nejprve vypovědělo, následně s Telefónikou, která s vypovězením nesouhlasila, podepsalo ke smlouvám dodatky. Na jejich základě celková cena zakázky spadla na 164 milionů korun, což bylo proti původní ceně o 400 milionů níže.
Média zpochybňovala také výběrová řízení, která krátce před koncem úřednické vlády Jana Fischera vyhlásil tehdejší šéf zemědělského resortu Jakub Šebesta. Premiér Fischer se však tehdy za Šebestu postavil a tendry označil za legitimní.
Současný ministr Ivan Fuksa (ODS) v předchozích týdnech překazil údajný záměr Státního zemědělského a intervenčního fondu vyměnit poskytovatele informačního systému bez řádného výběrového řízení. O výběru dodavatele systému, přes nějž ročně protékají dotace do zemědělství a příbuzných oborů za 40 miliard korun, rozhodne řádné výběrové řízení.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down