Ministerstvo zemědělství podle Nekuly nemá problém ušetřit, platy bude moci zvyšovat

Ministerstvo zemědělství nemá problém najít úspory, které požaduje vládní balíček na konsolidaci veřejných financí. Před jednáním vlády to novinářům řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Provozní výdaje na ministerstvu se mají snížit o pět procent, objem na platy ve státní správě má omezit o dvě procenta. Nekula řekl, že jeho úřad bude moci platy zvyšovat. Na ministerstvu se podle něj bude propouštět nebo se neobsadí některé pozice po lidech, kteří odejdou například do důchodu.

Plány vlády na konsolidaci veřejných financí počítají s tím, že snížení provozních výdajů by mělo za dva roky ušetřit 11,2 miliardy korun. Snížení objemu peněz na platy má přinést úsporu 9,7 miliardy korun. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula dnes představí vlastní plán na ozdravení veřejných financí. Podle Nekuly tak odborový předák chce zviditelnit hlavně sám sebe. "Pan Středula potřebuje udělat mediální show kolem své osoby, v podstatě hraje o přežití," řekl. Ministr komentovat také kritiku obcí k plánu na zvyšování daně z nemovitosti, která se má zvýšit na dvojnásobek a ze které má jít dodatečný výnos do státního rozpočtu. Nekula poznamenal, že sám byl starostou třikrát a poukázal na to, že obce mají možnost zvýšit až na pětinásobek koeficient, kterým se násobí základní sazba stanovená podle počtu obyvatel. "Obce tuto možnost využívají velmi střídmě, o tuto možnost nepřichází," dodal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down