05.09.2006 | 05:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo zemědělství převzala Milena Vicenová

Do křesla ministra zemědělství ČR usedla dnes odpoledne poprvé v historii československého i samostatného českého státu žena. Premiér MIrek Topolánek uvedl do funkce nestraničku, vystudovanou veterinární lékařku Milenu Vicenovou.

Prioritou ministryně je maximální dorovnání farmářských přímých plateb a dostatek peněz na spolufinancování evropských fondů. Jak podotkla, úřad bude muset o potřebné prostředky vzhledem k neradostnému stavu státního rozpočtu tvrdě bojovat. Ministerstvo totiž dostalo pro příští rok jen 13,4 miliardy s tím, že dalších 6,05 miliardy je pro resort vyčleněno ve všeobecné pokladní správě. Původně však resort požadoval plných 28 miliard korun. Se zmíněnou prioritou ministryně souvisí i její záměr dobře připravit resort na čerpání peněz z nového Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD). Z něj by bylo možné během následujících sedmi let získat až 73 miliard korun (s národním spolufinäncováním až 93 miliard korun). Záleží však na tom, kolik peněz se pro venkov podaří uhrát ze státního rozpočtu.
Další prioritou Vicenové je příprava na na české předsednictví EU v prvním pololetí roku 2009. Je to o to důležitější, že pravděpodobně právě v tomto období dojde k hodnocení společné zemědělské politiky.
Zásadní personální zemětřesení neproběhne, jen změny, které provázejí nástup každého ministra. Personální kroky upřesní Vicenová zítra.
Kontinuitu dosavadní zemědělské politiky očekává od Vicenové Agrární komora. Ministryně bude také Čeká na ni také řešení biopaliv. Asociace soukromého zemědělství si slibuje, že se ministryně zaměří více na venkov jako celek a nebude se úzce orientovat jen na zemědělství.
Jednou z naléhavých věcí, které novou ministryni v nejbližší době čekají, je vyřešení pohledávky za Setuzou a jejího prodeje.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 14MB (2.8% of 500MB)