Ministerstvo zemědělství připravuje změny imisních vyhlášek

Ministerstvo zemědělství připravuje změny imisních vyhlášek, sdělila mluvčí úřadu Markéta Ježková. Kvůli vyhláškám se vedou soudní spory o desítky milionů korun. Státní podnik Lesy ČR každoročně účtuje znečišťovatelům škody podle těchto předpisů, dopady reálného znečištění jsou podle energetických firem ale nižší. O nutnosti změn hovoří i někteří odborníci, například profesor Jakub Hruška z České geologické služby již dříve uvedl, že imisní pásma byla od počátku svého stvoření v 90. letech vadná. Úřad veřejného ochránce práv chce pohlídat, aby ministerstvo skutečně změnu předložilo.

Platná vyhláška, kterou podepsal někdejší ministr zemědělství Josef Lux, zařazuje lesní porosty do pásem ohrožení imisemi. Dokument je podle Ježkové částečně překonán vývojem imisní situace, ale také díky dostupnosti nových informačních technologií. "Avšak vliv imisních zátěží v dotčených oblastech přetrvává a je prokazatelný," uvedla. Obsahem novely bude nový systém zón zdravotního stavu lesů v ČR, který připravuje ministerstvo prostřednictvím Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem. Nový systém, který bude vyhodnocovat stav lesů mimo jiné pomocí dálkového průzkumu, by měl být nasazen v příštím roce.  Návrh novely vyhlášky, která stanoví způsob výpočtu výše škody nebo újmy způsobené na lesích, ministerstvo nyní připravuje do meziresortního připomínkového řízení. Podle mluvčí nelze přesně termín účinnosti vyhlášky určit. Předpoklad ministerstva je první pololetí roku 2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down