21.01.2008 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo zemědělství prodá své podíly

Ministerstvo zemědělství chce prodat svůj podíl v akciové společnosti Výstaviště České Budějovice a časem se chce zbavit majetkových podílů i v dalších podnicích. Minulý týden to řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Kontrolní balík akcií jihočeského výstaviště prodá MZe vítězi výběrového řízení, část akcií by podle něj mohl získat Jihočeský kraj. Kolik chce stát za své akcie utržit, Gandalovič zatím nespecifikoval, bude to záležet na posouzení finanční situace poradenskou firmou. Ve smlouvě by podle něj mělo být zakotveno dlouhodobé pořádání výstavy Země živitelka. "Nechceme, aby z toho byly hotely nebo průmyslová zóna," řekl Gandalovič. Součástí obchodu má být i ochranná známka agrosalonu Země živitelka, která je také ve vlastnictví státu. „Pořádání výstav významu Země živitelky je i v ekonomickém zájmu nového vlastníka, akci takového jména totiž navštíví statisíce lidí z regionu,“ uvedl ministr. Stát kontroluje akciovou společnost Výstaviště České Budějovice prostředním Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu, který vlastní téměř 88 procent akcií. O zbytek se dělí drobní akcionáři. Základní kapitál společnosti je asi 248,5 milionu korun. Výstava Země živitelka se v Českých Budějovicích loni konala po čtyřiatřicáté. Zúčastnilo se jí téměř 700 domácích i zahraničních vystavovatelů a obchodníků z 22 zemí a navštívilo ji přes sto tisíc lidí.
Podle jihočeského hejtmana Jana Zahradníka kraj akcie výstaviště koupit nehodlá. „Podpůrným garančním rolnickým a lesnickým fondem jsme byli osloveni už loni. Odpověděli jsme v tom duchu, aby stát prodej zvážil a areál si ponechal jako svůj reprezentativní stánek pro zemědělský sektor," uvedl.
Na počátku února bude znám podle Gadaloviče také vítěz soutěže na poradenskou činnost při transformaci národního podniku Budějovický Budvar v akciovou společnost, která bude prvním krokem k jeho privatizaci.Vybraná firma by měla do konce roku předložit koncepci zaručující právně nezpochybnitelnou přeměnu Budvaru na akciovou společnost. Cílem transformace je taková změna právní formy Budvaru, aby nemohla být zpochybněna právní kontinuita podniku, který vede ve světě desítky sporů o ochrannou známku s americkým konkurentem Anheuser-Busch. Pokud by byla kontinuita firmy při transformaci porušena, mohlo by to podle odborníků zájmy Budvaru ve sporech s americkým konkurentem vážně ohrozit. Samotný prodej Budvaru je pak podle Gandaloviče věcí politické diskuse a pravděpodobně až budoucí vlády.
Z dalších státních podílů, které hodlá MZe prodat, zmínil Gandalovič ještě ZZN Nový Jičín, kde drží stát zhruba 34 procent akcií, a pivovar ve Vyškově.
MZe uvažuje také o prodeji státních lesů a proto navrhne vládě zákon o státním vlastnictví, který jejich prodej umožní. Příprava zákona nicméně bude podle Gandaloviče předmětem dlouhodobých debat a delší dobu zabere i projednávání v parlamentu, takže do konce volebního období se to nepodaří. Ministr však nevyloučil prodej lesů příští vládou, pokud se ODS podaří obhájit mandát. "V budoucnu by měl existovat mechanismus umožňující prodej státních lesů ve smyslu půdy," uvedl ministr. Stát by podle něj měl prodávat lesy dobrým vlastníkům, v případech, kdy to umožní vybudování celistvých celků a efektivnější správu lesů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down