Ministerstvo zemědělství prý za dva roky ušetřilo 1,34 miliardy korun

Ministerstvo zemědělství za dva roky ušetřilo podle ministra Mariana Jurečky 1,34 miliardy korun. Úřad snížil platby za informační technologie, právní služby, provoz a marketing. Uvedl to Jurečka na dnešní tiskové konferenci.

Resort zemědělství má na letošní rok ve státním rozpočtu 53,76 miliardy korun, loni byly celkové výdaje  48,61 miliardy Kč. V návrhu státního rozpočtu na příští rok, který ve středu schválila Sněmovna, se počítá s meziročním poklesem výdajů resortu téměř o pět procent na 51,19 miliardy korun.

Lesy ČR ušetřily podle Jurečky v posledních dvou letech proti roku 2013 celkem 320 milionů korun především za právní služby. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ušetřil podle ministra přes půl miliardy korun. O 457 milionů své náklady snížilo samotné ministerstvo, a to především v oblasti IT a veřejných soutěží. „Například na poradenské služby se v roce 2013 dávalo 200 milionů korun, letos je to 20 milionů korun,“ uvedl ministr.

Ministerstvo by přitom mělo ušetřit další stovky milionů korun ročně. Po dokončení centrálního zadávání služeb v rámci resortu ušetří úřad 115 milionů a za energie zaplatí zemědělství v letech 2014 až 2017 o 138 milionů korun méně.

Podle Jurečky ministerstvo ušetřilo také díky lepšímu nastavení zadávacích řízení. Třeba elektronickou aukcí na realizaci vodního díla Šance se snížila jeho cena o 312 milionů korun.

V rozpočtu na letošní rok navrhlo loni ministerstvo financí, aby každé ministerstvo ušetřilo polovinu výdajů na právní, konzultační a poradenské služby.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down