Ministerstvo zemědělství ušetří na energiích 18 milionů korun

O osmnáct milionů korun méně než letos zaplatí Ministerstvo zemědělství a jím zřizované podniky a organizace v příštím roce za energie. Snížení meziročních nákladů o pětinu dosáhlo ministerstvo díky nákupu energií pro celý resort na energetické burze. Informovala o tom ředitelka odboru komunikace Ministerstva zemědělství Dana Večeřová.

„Pokud jde o energie, je příslušná burza v současnosti tím nejefektivnějším řešením. Nákup na energetické burze je moderní formou realizace veřejné zakázky, která šetří práci a čas zaměstnanců, takže pozitivem je i zásadní omezení administrativních nákladů. Pro ministerstvo a jeho organizace jsou to další úspory nad rámec daný poklesem ceny,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Do listopadového nákupu na Českomoravské komoditní burze Kladno se kromě Ministerstva zemědělství zapojily státní podnik Lesy ČR, Státní pozemkový úřad, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Státní veterinární správa se svými třinácti regionálními pracovišti, deset výzkumných a jiných ústavů, státní podniky Povodí Labe, Vltavy, Moravy, Odry a Ohře a hřebčíny v Kladrubech, Písku a Tlumačově. Společně tak pro rok 2014 sjednaly odběr silové elektřiny a zemního plynu pro 2618 odběrných míst.

„Největšího meziročního poklesu nákladů bylo dosaženo u silové elektřiny v nízkém napětí, kde se cena meziroční snížila o 31 procent. Jen u tohoto produktu tak meziročně resort ušetří téměř 10,6 milionu korun a vysokého napětí další 3,2 milionu korun,“ uvedl náměstek ministra pro správní úsek Jan Sixta s tím, že u zemního plynu se náklady Ministerstva zemědělství v příštím roce sníží o zhruba čtyři miliony korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *