Ministerstvo zemědělství uvolní 50 milionů korun na výstavbu silnice u Heřminov

Ministerstvo zemědělství uvolní 50 milionů korun na výkup pozemků pod přeložkou silnice u plánované přehrady Nové Heřminovy. Za výkup už dalo 491,3 milionu, informovalo dnes v tiskové zprávě. Dnes odsouhlasila zprávu o realizaci protipovodňových opatření na Opavě vláda.

"Výkup pozemků pro přeložku silnice z Nových Heřminov do Zátoru je nutný, aby se mohlo pokračovat v přípravě stavby vodní nádrže. Potřebných 50 milionů korun uvolníme z rozpočtu našeho ministerstva, výkupy budou probíhat v letech 2018 a 2019," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka. Zahájení vlastní stavby nádrže by se mělo uskutečnit v roce 2020, v provozu by měla být v roce 2025. Pro první etapu stavby přeložky je nutné získat pozemky o výměře zhruba 222 000 metrů čtverečných. Více než 60 procent z toho je ve vlastnictví státu a převede se na Ředitelství silnic a dálnic ČR jakožto investora, zbytek je třeba vykoupit.

Kvůli stavbě přehrady se bude muset odstranit 33 obytných a rekreačních staveb a čtyři zemědělská areály. Povodí má už 98 procent potřebných pozemků a nemovitostí vykoupeno, zbývá vykoupit jeden dům a 28 000 metrů čtverečních pozemků. Představitelé obce ale stavbu přehrady odmítají, žádají přehodnocení posudků a případně i rozhodnutí vlády, která už v roce 2008 stavbu schválila.

Kromě přehrady Nové Heřminovy stát řeší výstavbu dalších pěti nádrží. Jednou z největších investic by mohla být Skalička na Bečvě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down