Ministerstvo zemědělství vybralo agrární diplomaty

První zemědělské diplomaty do Ruska, Číny, Saúdské Arábie a Srbska vyšle Česká republika letos na podzim. Pozice na Ukrajině nebude tento rok obsazena kvůli nestabilní politické situaci, nicméně se tam do budoucna s agrodiplomatem počítá. Informoval o tom tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Noví diplomaté, kteří se nyní začínají připravovat na své působení v zahraničí, budou mít za úkol aktivně pomáhat našim zemědělským a potravinářským producentům a obchodníkům hledat exportní příležitosti.

„Vybrané země, ve kterých budou působit naši agrární diplomaté, pro nás představují nejvýznamnější obchodní partnery mimo Evropskou unii. Mají zároveň předpoklad hospodářského růstu, a tudíž i exportního potenciálu pro české výrobky. To, že začnou na vybraných zastupitelských úřadech pracovat diplomaté, kteří se zaměří na zemědělství a potravinářství, považuji za historický krok naší proexportní politiky,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ještě v červnu první zemědělští diplomaté absolvují přípravné školení na ministerstvu zemědělství. V otevřeném výběrovém řízení byli vybráni Nikola Hrušková (Rusko), Pavel Svoboda (Srbsko + další zemězápadního Balkánu), Vladimír Randáček (Čína) a Eduard Řeháček (Saúdská Arábie s přesahem na ostatní země Arabského poloostrova). Všichni mají zkušenosti s mezinárodním obchodem, a to jak na úrovni státních institucí, například  jako pracovníci Ministerstva průmyslu a obchodu, agentury CzechTrade či Ministerstva zahraničních věcí, tak i v soukromém sektoru například v akciové společnosti Madeta. „Školení bude zaměřeno na seznámení se s činností resortu zemědělství a potravinářství, bude také zahrnovat návštěvy jednotlivých nevládních organizací a vybraných podniků aktivních v proexportu,“ uvedl Jordán.

Formálně budou zemědělští diplomaté podřízeni Ministerstvu zahraničních věcí, respektive velvyslanci ČR v dané zemi. Metodicky však budou vázáni na ministerstvo zemědělství. Odhadované finanční náklady jsou zhruba 3,5 milionu korun ročně na jednu pozici zemědělského diplomata.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down