Ministerstvo zemědělství vyhlásilo čtyři tendry na služby v oblasti informačních technologií

Ministerstvo zemědělství vypsalo čtyři tendry na dodávku služeb v oblasti informačních technologií v odhadované hodnotě téměř 430 milionů korun, které na začátku roku kvůli pochybnostem o jejich podmínkách pozastavilo. Vyplývá to z databáze veřejných zakázek. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky je hodnota vypsaných veřejných zakázek díky úpravě jejich parametrů zhruba o 150 milionů korun nižší, než činila původně.

Jak uvedl Jurečka, dva dny po jeho nástupu do funkce ministra dostal k podpisu zakázky v celkové hodnotě 600 milionů korun. Nechal si je zanalyzovat a zjistil, že tam byly chyby jak po právní stránce, tak i po věcné. Systémy byly nastaveny tak, aby nebyly úplně výhodné pro ministerstvo.

Ministerstvo zemědělství proto tendry na začátku února pozastavilo a zadávací dokumentaci upravilo. Podle Jurečky se daly do pořádku právní věci a zakázky jsou znovu vypsány. V rámci revize se docílilo toho, že úspora by měla činit zhruba 140 až 150 milionů korun. Parametry výběrových řízení jsou nyní podle něj pro ministerstvo zemědělství výrazně výhodnější. A to z důvodu, aby ministerstvo zemědělství bylo chráněno, systémy byly funkční a aby za to nesl zodpovědnost dodavatel, řekl ministr, podle něhož dodavatelům budou v případě výpadků systémů hrozit vysoké sankce.
Vypsané tendry se týkají například zajištění provozu resortního portálu ministerstva eAGRI v letošním a příštím roce. Celkovou hodnotu této zakázky ministerstvo zemědělství bez započtení DPH odhadlo na 195 milionů korun. Téměř 130 milionů korun činí odhadovaná cena dvouleté zakázky na zajištění služeb ICT provozu a 77 milionů korun má stát provoz systému SAP, který ministerstvo využívá v oblasti účetnictví, rozpočtu, správy majetku, výkaznictví, personalistiky i mezd. Za dohled na chod informačních systémů by ministerstvo mělo zaplatit 30 milionů korun. Nabídky ministerstvo zemědělství vyhodnotí v květnu, kdy končí termíny pro jejich podávání.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *