Ministerstvo zemědělství zrušilo kvůli úsporám dva dotační programy pro chov skotu

Ministerstvo zemědělství (MZe) zrušilo pro letošní rok dotační programy ze státního rozpočtu, které směřovaly na chov dojnic a skotu bez produkce mléka. Informoval o tom Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Dotační titul se ruší kvůli nedostatku finančních prostředků. Mluvčí MZe Vojtěch Bílý ČTK sdělil, že resort musel přistoupit k úsporám a že se řídil ekonomickými výsledky sektorů zemědělské výrobu.

Chov dojnic měl podle MZe loni nejlepší hospodářský výsledek za období mezi lety 2017 až 2022. Ministerstvo odhaduje, že s ohledem na čerpání prostředků v loňském roce by se mělo letos zrušením dotací ušetřit 310 milionů korun.

AK: Jde o nesystémový krok

Podle Agrární komory ČR je zrušení dotací nesystémový a nezodpovědný krok v době, kdy se počty chovatelů snižují a do mlékáren dodávají svou produkci pod výrobními náklady. Vládní ozdravný balíček, který kabinet Petra Fialy představil v květnu, chce na zemědělských dotacích z národních zdrojů v příštích dvou letech ušetřit přes deset miliard korun.

Jde o programy na zlepšení životních podmínek v chovu hospodářských zvířat, na což letos mělo směřovat 600 000 korun, vedle skotu podpora směřuje také na chovy prasat a drůbeže. V roce 2022 byla částka vyšší. Podle Zelené zprávy ministerstva zemědělství se loni vyplatila na zlepšení podmínek v chovech zhruba miliarda korun.

Bílý uvedl, že za rok 2022 podle odhadu Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) měl sektor produkce mléka hospodářský výsledek 3,6 miliardy korun. "Po započtení podpor směrovaných do sektoru mléka byl dosahován každoročně zisk. V souhrnu za období 2017-2022 byl vytvořen po započtení dotací zisk převyšující 42 miliard Kč. Většina zisku byla vytvořena dotacemi, jelikož po jejich odečtení byl kumulovaný zisk za sledované období 4,8 miliardy Kč. Sektor mléka dosahoval v porovnání s ostatními sektory živočišné výroby nejlepších výsledků,“ doplnil.

Podpory z jiných zdrojů

Upozornil také na to, že jak na chov dojného skotu, tak chov krav bez tržní produkce mléka lze čerpat podporu z dalších programů národních dotací i z evropských dotací. „Například chov dojnic i krav bez tržní produkce mléka je zařazen do dobrovolné podpory vázané na produkci v systému přímých plateb, dále mohou chovatelé dojnic čerpat podporu v Programu rozvoje venkova na opatření Dobré životní podmínky zvířat,“ dodal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down