Ministerstvo zemědělství (MZe) letos připravuje nejvyšší možnou podporu pro chovatele prasat a dojnic. Například na ozdravení chovů prasat dostanou farmáři zatím historicky nejvyšší částku, a to 720 milionů korun. Dalších 143 milionů korun je připraveno na zajištění dobrých životních podmínek prasat a chovatelé skotu mohou na welfare počítat s částkou 473 milionů korun. Týdeník Zemědělec o tom informoval tiskový mluvčí úřadu Hynek Jordán.
„Do Nákazového fondu plánujeme přidat další peníze, takže v něm bude 1,1 miliardy korun. Přibližně 720 milionů korun obdrží chovatelé prasat, což je historicky nejvíc za pět let existence tohoto programu. A je to také maximum, které nám povoluje Evropská unie. Zbytek peněz je určen pro chovatele drůbeže. Loni dostali chovatelé prasat z Nákazového fondu 577 milionu korun,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Zmíněné finanční prostředky jdou podle Jordána z národního rozpočtu. Zemědělci mohou požádat například o podporu na dezinfekci, deratizaci, laboratorní rozbory účinnosti provedené dezinfekce nebo ošetření krmiva a napájecí vody podle programů schválených Státní veterinární správou.
V rámci podpor pro citlivé komodity je pro chovatele dojného skotu připraveno 1,36 miliardy korun z evropských zdrojů s předpokládanou sazbou 3400 korun na velkou dobytčí jednotku. V následujícím období v letech 2016 až 2020 by pak měla činit průměrná roční alokace 1,38 miliardy korun, přičemž od roku 2017 bude možnost tento objem prostředků zvýšit.
Kromě zmíněných podpor mohou v letošním roce chovatelé čerpat prostředky i z Programu rozvoje venkova, který obsahuje zcela nové opatření zaměřené na dobré životní podmínky zvířat. Podpora z něj směřuje do sektoru mléčných krav a prasat.
„Očekáváme, že letos přidělíme 473 milionů korun na welfare dojného skotu a 143 milionů korun na prasata. Chceme tak posílit oblasti, které v poslední době čelí nízkým výkupním cenám. Chov dojného skotu a prasat patří k prioritám, proto předpokládám, že je podobně vysokou částkou podpoříme i v příštích letech,“ uvedl Jurečka.
„Příspěvek mohou chovatelé využít například na zvětšení prostoru ve stájích pro dojnice a selata, výběhy pro březí krávy nebo preventivní hygienická opatření v chovech prasnic,“ dodal Jordán s tím, že dotace je ze tří čtvrtin hrazena z evropských zdrojů a z jedné čtvrtiny z národního rozpočtu
O důležitosti živočišné výroby mluvil ministr zemědělství také minulý týden při zahájení Národní výstavy hospodářských zvířat a zemědělské techniky v Brně, kdy zdůraznil, že živočišná výroba patří k jeho prioritám, protože napomáhá k udržení a rozvoji života ve venkovských oblastech a zajišťuje pracovní místa v regionech.
„Dobrou zprávou je, že například loni po dlouholetém poklesu začala živočišná výroba opět růst. Její produkce v roce 2014 vzrostla oproti předchozímu roku o deset procent na 51,6 miliardy korun. Tento trend se snažíme podpořit dotacemi, aktuálně jsme například dvojnásobně navýšili národní dotace na chov dojnic. Hlavní podíl na zachování živočišné výroby však mají chovatelé, bez jejichž práce a často i nadšení by tento obor nemohl existovat,“ řekl Jurečka.*