Ministerstvo životního prostředí bude požadovat zvýšení rozpočtu o 200 milionů Kč

Ministerstvo životního prostředí se bude snažit dojednat zvýšení svého rozpočtu na příští rok o 200 milionů korun na provozní náklady. Celkový propad o 3,82 miliardy korun ministerstvu nevadí, rozpočet se bude moci operativně při čerpání evropských fondů navýšit. Uvedl to ministr životního prostředí Richard Brabec. Odcházející ministr financí Andrej Babiš navrhl pro resort na příští rok snížení výdajů na 13,09 miliardy korun.

Podle Dominiky Pospíšilové z ministerstva nejde ze snížení výdajů o 3,8 miliardy korun vyvozovat žádné škrty v rozpočtu. Uvedené výdaje jsou totiž včetně kofinancování evropských peněz, jejichž tok se v průběhu roku mění. Ministerstvo financí podle ní aktuálně nastavilo strop výdajů evropských prostředků na 70 miliard korun, proto došlo i ke snížení rozpočtu na operační programu životní prostředí (OPŽP). To ale neznamená, že by mohlo být ohroženo čerpání OPŽP. Navýšit rozpočet podle zákona o rozpočtových pravidlech lze ve třetím běhu přípravy, tedy začátkem srpna, případně i během roku, dodala Pospíšilová.

Naopak podle ní v běžném "pevném" rozpočtu pro ministerstvo dochází k nepatrnému růstu výdajů na 6,41 miliardy korun. Příprava rozpočtu ministerstva je zatím ve fázi předložení návrhu příjmů a výdajů jednotlivých kapitol vládě, zdaleka tedy nejde o konečnou podobu rozpočtu. Finální podobu návrhu rozpočtu ministerstvo předkládá vládě do konce srpna, uzavřela mluvčí.

První návrh státního rozpočtu na příští rok z dílny Ministerstva financí počítá meziročně s růstem výdajů u většiny ministerstev a dalších státních úřadů. Největší růst, o 32,6 miliardy Kč, je u Ministerstva práce a sociálních věcí, následuje Ministerstvo školství s růstem o 11,7 miliardy Kč. Naopak největší pokles v absolutní částce je u Ministerstva dopravy, a to o 12 miliard korun.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down