Ministerstvo životního prostředí dokončuje návrh protierozní vyhlášky

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dokončuje návrh protierozní vyhlášky, v nejbližších dnech ji předloží do meziresortního připomínkového řízení. Norma, která zvyšuje ochranu půdy ohrožené erozí, by měla platit od července. Od roku 2025 by mělo být v ochranném režimu 45 procent zemědělské půdy, sdělila za resort Dominika Pospíšilová. Obdobné návrhy připravuje Ministerstvo zemědělství.

"Působnost protierozní vyhlášky bude vztažena na veškerou zemědělskou půdu v ČR, současně v principu pracuje pouze s přípustnou ztrátou zemědělské půdy. Samotný způsob zajištění této ochrany, například změna organizace obdělávání či agrotechnických opatření, ale vyhláška nechává svobodně na samotných zemědělcích," dodala Pospíšilová. Za překročení podle minulých vyjádření resortu budou zemědělci platit pokuty. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha řekl, že se zemědělci obávají zvýšených byrokratických povinností. Jak už dříve uvedlo Ministerstvo zemědělství, stát plánuje i zpřísnění podmínek pro plochy v ochranném režimu. Ministerstvo zemědělství chrání půdu například podmínkami, za kterých je možné čerpat zemědělské dotace. "Ty se vztahují pouze na plochy, na které jsou vypláceny dotace, což je ve srovnání s protierozní vyhláškou výměra o stovky tisíc hektarů nižší," upozornila Pospíšilová. Do roku 2021 by měla být podle vyhlášky zajištěná ochrana 25 procent ohrožené půdy, v následujících pěti letech 35 procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down