Ministerstvo životního prostředí letos nabídne 7,5 mld. na vodovody i kanalizaci

Téměř 7,5 miliardy korun letos nabídne ministerstvo životního prostředí (MŽP) z nového Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) na nové vodovody, výstavbu čistíren odpadních vod i kanalizací. První čtyři výzvy MŽP spustilo dnes a jeho zástupci je představili na tiskové konferenci. V OPŽP 2021 - 2027 je na projekty zlepšující přístup k pitné vodě či lepšího čištění vod dohromady 14 miliard korun, skoro deset miliard pak podpoří opatření k zlepšení zadržování vody v krajině.

Podle náměstka ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové Jana Kříže v současné výzvě podpoří čtyři miliardy korun výstavby centrálních čistíren odpadních vod a výstavby či dostavby kanalizací. Na vodovody v místech, kde chybí zásobování pitnou vodou z veřejného vodovodu, je zatím vyhrazeno 900 milionů korun. Obě tyto výzvy jsou podle Kříže průběžné. O dotaci lze požádat ode dneška do 28. února 2023.

Na výstavby vodovodů za účelem zlepšení dodávek pitné vody a vznik nebo zvýšení kapacity úpraven pitné vody ministerstvo nyní uvolnilo miliardu korun. Na nové čistírny odpadních vod a vylepšení těch stávajících a odkanalizování a čištění odpadních vod je pak k dispozici 1,5 miliardy korun. Obě výzvy jsou podle Kříže soutěžní a příjem žádostí v nich potrvá do letošního 20. října.

Kříž také řekl, že další 2,5 miliardy budou letos k dispozici na přípravu přírodě blízkých protipovodňových opatření a projekty pro lepší nakládání se srážkovou vodou. Zájemci si o podporu na tyto počiny budou moci požádat od 14. září do konce října příštího roku. Náměstek také podotkl, že 150 milionů korun z programu je připraveno na preventivní protipovodňová opatření. Příjem žádostí bude od letošního 16. listopadu do 28. dubna příštího roku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down