Ministerstvo životního prostředí pokročí s vyhlášením Národního parku Křivoklátsko

Ministerstvo životního prostředí v nejbližší době zahájí proces vyhlašování Národního parku Křivoklátsko ve středních Čechách. V tiskové zprávě dnes oznámilo, že park by se měl rozkládat na 16 procentech nejcennějšího území nynější Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Měl by lépe chránit tamní rozmanité lesy, skály, údolí, kaňon Berounky či desítky ohrožených rostlin a zvířat. Přispět má také k rozvoji celého regionu. Podle oslovených starostek obcí, kterých se vyhlášení parku dotkne, je ale stávající ochrana území dostatečná a zvýšený turistický ruch nebude přínosem pro přírodu ani pro místní obyvatele.

Vyhlášení Národního parku Křivoklátsko si vláda napsala do programového prohlášení. Myšlenku už dříve podpořilo zastupitelstvo Středočeského kraje, které ministerstvo životního prostředí vyzvalo k přípravě jeho vyhlášení. Kraj už začal na konci minulého roku jednat s obcemi, jichž se vyhlášení národního parku dotkne.

"Jde o nebývale pestrý a k tomu největší lesní komplex ve vnitrozemí ČR s velkou rozmanitostí přírody. Vznik národního parku znamená i významný krok k vytvoření podmínek pro lepší ochranu tohoto území, zejména lesních porostů, ale samozřejmě i rozkvět obcí v regionu," uvedlo dnes ministerstvo.

Starostka Karlovy Vsi na Rakovnicku Iveta Kohoutová byla dnešním oznámením ministerstva překvapena, podle ní zatím nebyla k vyhlášení NP žádná oficiální schůzka. Právě také sečetla výsledky místní ankety, v níž se 103 obyvatel vyslovilo proti vyhlášení parku, dva byli proti a jeden neví. V obci žije podle jejích webových stránek 137 lidí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down