Ministr Brabec se stal kmotrem samičky zubra

Samička zubra narozená koncem loňského května v přírodní rezervaci mezi Benátkami nad Jizerou a Milovicemi dostala jméno Tula. Kmotrem telátka se stal ministr životního prostředí Richard Brabec. Křtu se zúčastnil také starosta Benátek Jaroslav Král a ředitel ochranářské organizace Česká krajina Dalibor Dostál.

"Tula je jméno, které znamená v překladu klidná nebo pokojná. Myslím si, že je to pěkné jméno, a jak vidíte na telátku, tak si myslím, že se vybralo správně, protože skutečně ta zubří slečna vypadá velmi klidně," řekl Brabec. Mládě se narodilo na konci loňského května. Matkou mláděte je nejstarší, vůdčí samice stáda jménem Podstolina II., která se v roce 2007 narodila v polské rezervaci Pszczyna. "Teď tu máme osm dospělých zubrů a zatím jedno mládě. Další mláďata by podle našich očekávání měla přibýt už letos," uvedl Dostál. Starosta Král řekl, že ho těší takováto rezervace kousek od města. "Plánujeme tady vytvořit systém cyklostezek, chceme tady udělat i pozorovatelnu a vzorkovnici rostlin, které jsou chráněné, aby lidi věděli, o co jde," řekl Král. "Já projekty návratů zvířat do divoké přírody strašně podporuji. Jsem rád, že vznikají právě zezdola, protože to jsou ty nejcennější projekty, kdy se domluví parta lidí, osloví třeba město nebo region a přemýšlí o tom, co udělat s nějakým územím," řekl Brabec. Obdobné projekty jsou podle Brabce podporovány jak z evropských peněz, tak i z českých grantů.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down