Ministr chce rychlejší povolování stavby malých rybníků

Lidé, kteří si chtějí postavit rybník na vlastním pozemku do velikosti dvou hektarů bez státní dotace, by nemuseli potřebovat stavební povolení. Uvedl to ministr zemědělství Miroslav Toman. O záměru již jednal s ministerstvem životního prostředí. Ministr, který tak chce podpořit udržení vody v krajině, není ani proti stavbě větších přehrad pro zásobování obyvatelstva pitnou vodou.

"Pokud bude člověk stavět rybník o velikosti jeden až dva hektary na svém pozemku a nebude na to chtít peníze od státu, nebude potřebovat stavební povolení. Rovněž, kde rybník kdysi historicky byl, tak bude daleko jednodušší povolení stavebního řízení," řekl Toman. Podle něj se rybník této velikosti postaví do půl roku, ale získat povolení trvá i tři roky. "To je přesně byrokracie, která se musí zlikvidovat," dodal ministr. Proti návrhu není podle Tomana ministerstvo životního prostředí, neočekává ani odpor ministerstva pro místní rozvoj. Záměr by tak chtěl dát do legislativního plánu vlády co nejdříve.
Toman dále řekl, že není odpůrcem ani staveb velkých přehrad, ani podpory pro menší krajinné prvky zadržující vodu v krajině, jako jsou mokřady. "Neobejdeme se ani bez jednoho, z mokřadu do vodovodního kohoutku vodu nedostanu a já ji potřebuji zdravotně nezávadnou pro obyvatelstvo," řekl. Stavba větších přehrad by však podle něj měla být podmíněna souhlasem místních obyvatel a samospráv.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down