15.09.2008 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministr chce získat více peněz

Ministr zemědělství Petr Gandalovič věří, že by v následných jednáních mohl pro resort získat víc peněz, než předpokládá nynější návrh státního rozpočtu, a to i přesto, že vláda podle něj už nebude zvyšovat celkové výdajové rámce rozpočtu. Gandalovič to uvedl v pátek na dožínkách pořádaných Asociací soukromých zemědělců v Brzině na Příbramsku.

Rozpočet MZe na rok 2009 byl navržen ve výši 10,3 miliardy korun, zatímco letos činil 15,6 miliardy korun. Důvodem krácení je snaha vlády snižovat schodek hospodaření státu. "Od původního deficitu Paroubkovy vlády 100 miliard Kč jsme se postupně dostali až k návrhu 38 miliard Kč. Je jasné, že někde to bolí. Nás to bolí velmi, byl bych pochopitelně radši, kdyby se škrtalo i v jiných resortech, nebo zejména v jiných resortech než v našich, ale musíme hledat rezervy. Na druhé straně jednání pokračují. Předpokládám, že bychom mohli ještě nějakou miliardu někde získat," uvedl ministr.
S návrhem rozpočtu nesouhlasí Agrární komora ČR (AK), která je zejména proti snížením peněz na přímé dotace zemědělcům o zhruba 2,5 miliardy Kč, které Gandalovič před časem avizoval. Podle prezidenta AK Jana Veleby mají čeští zemědělci nárok na 90 procent úrovně přímých plateb, kterou dostává farmář v Rakousku, Německu nebo Francii. Dle navrženého rozpočtu by tuzemští rolníci obdrželi jen zhruba 78 procent plateb, které dostávají jejich zahraniční kolegové.
"Ve vládním programu je naplnění přímých plateb do plné výše a všichni zemědělci očekávají, že vláda svůj program nějakým způsobem naplní, i když plně chápeme, že vzhledem k úsporným opatřením je to velmi obtížné," řekl tajemník Asociace soukromých zemědělců Michal Pospíšil. Snížení dotace bude podle něj znamenat nižší příjem na hektar o 200 až 300 korun. "Dobrý hospodář může říct, že je to menší dotace, nicméně by ho to nemělo položit," myslí si Pospíšil. Členové asociace podle něj se snížením přímých plateb větší problém nemají.
Čeští zemědělci loni obdrželi na dotacích dohromady zhruba 23,5 miliardy korun. Především díky příspěvkům z národních zdrojů a EU skončilo loňské hospodaření českého zemědělství v zisku, který podle předběžných údajů dosáhl 13,7 miliardy korun. To je téměř dvojnásobek hospodářského výsledku v roce 2006.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down