Ministr doloží, že dovozce nediskriminovali

Ministr zemědělství Marian Jurečka dodá do středečního rána svému polskému protějšku Marku Sawickému zprávu dokládající, že české dozorové orgány při kontrolách dovozů potravin v souvislosti s ruským embargem nediskriminovaly polské dovozce. Jurečka to dnes po svém telefonátu s polským ministrem řekl. Poláky pobouřilo nařízení, které údajně požadovalo bedlivější kontroly potravin z Polska než z dalších zemí. "Já jsem mu vysvětloval znovu, že ten dokument, o němž včera hovořil ve svých mediálních vyjádřeních, je opravdu vytržen z kontextu," uvedl Jurečka. "Do zítřka do rána mu doložím zprávu o tom, jakým způsobem postupovaly naše dozorové orgány od měsíce srpna do dnešních dnů," dodal.

Z dokumentu podle něj bude vyplývat, že ČR neudělala cílenou kampaň proti polským potravinám. Dozorové orgány na základě vyhodnocení možného rizika jen monitorovaly komodity, které místo na ruský trh směřovaly na trh EU. U těchto produktů prý bylo podezření, že by nemusely splňovat nároky na kvalitu a označení, které jsou v Evropské unii a Rusku různé. "Uvidí, že na ten objem obchodu jsme nezatížili polské potraviny kontrolami více než další státy," řekl Jurečka. Polského ministra požádal, ať počká s dalšími kroky a výroky do té doby, než se podívá na čísla, která mu Jurečka zašle.

Polská média v pondělí informovala, že česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce vydala pokyn, podle kterého mají být polské potraviny důkladně kontrolovány. Polská média zdůrazňují, že o potravinách z jiných zemí se dokument nezmiňuje.
Podle dokumentu, jde o interní sdělení z letošního 19. srpna. Ředitel Odboru kontroly, laboratoří a certifikace SZPI Jindřich Pokora v něm informuje, že kvůli ruskému zákazu dovozu potravin z EU lze očekávat zvýšený dovoz polských potravin do ČR, které byly původně určeny pro ruský trh. Právě na polské potraviny se proto měla kontrola zaměřit.  Sawicki hovořil o šikanování polských výrobců, což podle něj souvisí s nižší produktivitou nezreformovaného českého zemědělství. O nejnovějším zjištění hodlá informovat Evropskou komisi, zřejmě 14. či 15. prosince. Sawicki podle polského rozhlasu také vybídl polské výrobce, aby v Česku hájili svá práva a dobré jméno polských potravin i u soudů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down