29.05.2001 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministr Fencl radí: Nepijte odstřeďák

Již druhým rokem stoupající spotřebu mléka u nás si na dnešní oficiální oslavě dne věnovaného této agrární komoditě pochvaloval ministr zemědělství Jan Fencl. Jak uvedl, rozhodující vliv na tomto vzestupu konzumace mléka mají zejména jogurty, sýry a smetany, jejichž spotřeba vyvážila klesající podíl tvarohu a konzumního mléka.

Kromě státní podpory, která se sektoru mléka dostává, pomohl výrobkům našeho mlékárenského průmyslu podle ministra i růst cen na zahraničních trzích, který zlepšil jejich postavení na domácím trhu a snížil potřebu vývozních subvencí. Fencl pokládá za přínos i vyhlášku 347/99 Sb., která změnila název odtučněného mléka na mléko odstředěné. „Chtěl jsem již tehdy, když se tato vyhláška připravovala, aby se toto mléko jmenovalo odstřeďák. Bude to muset řešit další změna vyhlášky,“ poznamenal ministr s tím, že za hluboké totality pila odstředěné mléko jen prasata. Přestože „producenti zakamuflovali nové označení mléka do krásných obalů“, spotřeba odstředěného mléka se loni podle ministra snížila. Zatímco v roce 1999 se na konzumovaném mléce podílelo 35 %, loni to bylo již jen 22 %. I to pomohlo snížit přebytek másla. „Nejsem si jistý, že označením odstřeďák odradíme spotřebitele, aby si toto mléko koupili,“ poznamenal Michal Němec, výkonný ředitel Českomoravského mlékárenského svazu s tím, že je to otázka poptávky vyvolané mnohdy doporučením zdravotníků. To je důvodem, proč bude část spotřebitelů vždy toto mléko preferovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down