07.07.2008 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministr Gandalovič na Královéhradecku

Rozpočet ministerstva zemědělství na rok 2009, cross compliance (tzv. křížové kontroly)a transformační zákon jsou některými z témat dnešní návštěvy ministra zemědělství Petra Gandaloviče v Královéhradeckém kraji. Informoval o tom tiskový mluvčí minsiterstva zemědělství Petr Vorlíček.

Ministr debatoval s místními zemědělci mimo jiné o rozpočtu a možnostech dotací a plateb pro zemědělce v příštím roce. „Chci ubezpečit zemědělce, že se budeme v příštím roce i přes snížený rozpočet našeho resortu snažit dofinancovat přímé platby nejméně na letošní úroveň,“ prohlásil Gandalovič s tím, že v rámci resortu ministerstva se bude muset šetřit zejména v oblastech vodního a lesního hospodářství a na podpoře značky Klasa. "Budeme však zároveň jednat s ministerstvem financí o co nejmenším možném snížení rozpočtu, současný propad je ve srovnání s letoškem zhruba o 4.9 miliardy korun," doplnil ministr. Ministerstvo zemědělství vidí pro příští rok jako prioritní podporu živočišné produkce a potravinářského průmyslu.
Diskuse se zemědělci se rovněž věnovala zákonu o vypořádání majetkových podílů v družstvech, který minulý týden schválila vláda. Tento zákon má za úkol napravit křivdy, které vznikly majitelům pozemků v devadesátých letech. "Vládou schválená novela zákona nepřináší nové nespravedlnosti a každý případ bude individuálně posuzován,“ dodal  Gandalovič.
Tématem diskuze se zemědělci byly i tzv. křížové kontroly. Ministr rozptyloval obavy zemědělců z nových kontrol a byrokracie. Cross compliance nepřináší žádné nové kontroly, budou pouze pokračovat ty stávající. „Bez zavedení cross compliance by byly přímé platby pro zemědělce neudržitelné,“ uzavřel ministr Gandalovič.
V rámci dnešní návštěvy Královéhradeckého kraje ministr zemědělství navštívil v doprovodu hejtmana Královéhradeckého hejtmana Pavla Bradíka jelení farmu rodiny Daškových, Českou lesnickou akademii v Trutnově či prodejnu regionálních potravin RegioPro sídlící v hradeckém Novém pivovaru.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down