Ministr Jurečka chce podpořit živočišnou výrobu, o bioplynových stanicích se jedná

Větší podporu pro živočišnou výrobu, pěstování ovoce, zeleniny i brambor by měla obsahovat nová podoba společné zemědělské politiky. Ministerstvo zemědělství v těchto týdnech dokončuje její nastavení na národní úrovni. Podporu by v následujících letech měly získat hlavně sektory s vyšší pracností, které umožní udržet nebo zvýšit pracovní místa. Při dnešní návštěvě Kraje Vysočina to novinářům řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Debata se podle něj zatím vede o dalších podporách pro bioplynové stanice.

Farmáři na Vysočině patří mezi nejvýznamnější chovatele skotu a v zemi jim patří první místo v produkci mléka i brambor. Na území kraje v posledních letech rychle přibývaly i bioplynové stanice, podle dostupných údajů jich bylo postaveno kolem šedesáti. Zemědělci kvůli tomu zvýšili pěstování kukuřice, což přispívá k větší erozi půdy. Podle ministra lze bioplynové stanice ještě nějakým způsobem podporovat, ale jedině v návaznosti na živočišnou výrobu, kdy vysoké procento vstupní suroviny nebude kukuřice, ale kejda.
Zvýšit by se v dalších letech měla kupříkladu i intenzita chovu skotu na dotovaných trvalých travních porostech. Jurečka podotkl, že chtějí omezit ty, kteří jednou za rok posečou.
Větší podporu pro oblasti zemědělství s nejvyšší zaměstnaností uvítal krajský radní Zdeněk Chlád. Doplnil, že potravinářství, zemědělství a lesnictví se na celkové zaměstnanosti v kraji podílí asi patnácti procenty. Podle Českého statistického úřadu pracuje v zemědělství, lesnictví a rybářství 6,4 procenta lidí na Vysočině. Je to nejvyšší podíl mezi kraji.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down