Ministr Jurečka chce zvýšit kvótu pro Ukrajince pracující v zemědělství

Ministerstvo zemědělství chce předložit vládě za dva týdny návrh na zvýšení kvóty pro pracovníky z Ukrajiny mířící do tuzemského zemědělství, a to o 1500 lidí. Na dnešní konferenci Zemědělství 2017 to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Zvýšení limitu přivítal na konferenci předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Někteří řečníci si stýskali právě nad nedostatkem tuzemských zájemců o práci v tomto sektoru.

Jurečka upřesnil, že by měli během dvou týdnů předložit na vládu materiál, který prošel meziresortním připomínkovým řízením a který navyšuje kvótu pracovníků z Ukrajiny do České republiky o 1500. Těchto 1500 pracovníků je určeno pro agrární sektor. Pokud to vláda schválí, bude s tím spojeno finanční i personální posílení českých zastupitelských úřadů na Ukrajině. Příchod nových lidí by se měl týkat druhého pololetí letošního roku, dodal.

Vláda letos v únoru rozhodla, že původně stanovená kvóta zaměstnanců z Ukrajiny bude moci překročit 5000 lidí. Ministerstvo zahraničí od února zvýšilo měsíční kvótu pro přijímání žádostí o pracovní povolení pro Ukrajince z 320 na 400. Po schválení personálního posílení generálního konzulátu ve Lvově, o kterém vláda rozhodla v únoru, se může kvóta zvýšit na 800.

Firmy si ale stěžují na to, že zaměstnávání Ukrajinců je zdlouhavé kvůli špatně fungujícímu systému a také nedostatečnému personálnímu obsazení konzulátů. Dnes to na konferenci zkritizoval i prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Podle něj se na českých zastupitelských úřadech dějí lumpárny, zájemci o práci musí platit podle jeho informací až 1300 eur různým zprostředkovatelům.*

Komentáře ke článku 1

  • Vašík s hranatou hlavičkou.

    Za české dotace budou jezedácká hovada zotročovat ukrajince pod dohlledem černoprdelníkú z ministerstva.Ajsme zpátky v roce 48.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *