Ministr Jurečka míří s podnikateli do Turecka

Ministr zemědělství Marian Jurečka dnes odlétá na tři dny do Turecka na podnikatelskou misi s Hospodářskou komorou ČR. V tiskové zprávě to oznámila komora. Ministr by měl jednat mimo jiné o možnosti vyšších vývozů hovězího do této země.

„Českou 22člennou delegaci tvoří zejména firmy působící v oblastech exportu a importu zvířat, reprodukce zvířat, šlechtění skotu, produkce mlékárenských výrobků, ale i přípravků na ochranu rostlin,“ uvedla komora.

České firmy v předloňském roce vyvezly do Turecka živý hovězí dobytek za 866 milionů korun, což byl meziroční nárůst o 640 procent. Mise by měla z Česka odletět dnes po poledni a vrátit se ve středu večer. Ministr by se měl zúčastnit česko-tureckého podnikatelského fóra, prezentovat své aktivity by měli zástupci České exportní banky (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnosti. Zástupci státu by se měli setkat i s tamním ministrem potravinářství, zemědělství a hospodářských zvířat.

ČEB nyní řeší problém s tureckou rozestavěnou elektrárnou Yunus Emre, na kterou poskytla úvěr. Jednou z možností je, že banka celou elektrárnu získá. Pokud se problém nepodaří vyřešit, mohou náklady spojené se stavbou elektrárny dopadnout na české daňové poplatníky. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) už dřív odhadl, že náklady na státní rozpočet by mohly dosáhnout zhruba 15 miliard Kč.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *