Ministr Milek podporuje stavbu přehrad i kanálu od Dunaje

Ministr zemědělství Jiří Milek podporuje podle agenturních informací jak výstavbu větších přehrad, tak i úvahy o stavbě kanálu, který by propojil Dunaj s Moravou. Bez něj by v případě katastrofálního sucha nebylo možné Moravu zásobovat vodou. Chtěl by také zjednodušit budování vodních nádrží do hektarové velikosti, během prvního pololetí letoška, pokud bude ve funkci, plánuje poslat do meziresortního připomínkového řízení novelu vodního zákona, která se suchem zabývá.

"Nechci říct, že by se ten vodní koridor měl prokopat až do Labe, ale kdyby se to prodloužilo od Dunaje na střední Moravu, tak tímto způsobem by se dala Morava zásobovat vodou v době katastrofálního sucha. Jiná možnost tam není," řekl Milek.

Stavbu přehrad podporuje, bez zásob vody podle něj není možné v ČR dlouhodobě existovat. V české části státu se podle něj dá pracovat s Vltavskou kaskádou, něco podobného ale na Moravě chybí.

Ministr by si také přál, aby se zjednodušily podmínky pro stavbu malých nádrží do velikosti jednoho hektaru. "Měly by se úplně uvolnit stavby do jednoho hektaru vodních nádrží. Jestliže vlastník má 50 hektarů polí a chce si za svoje peníze nebo s minimální dotací postavit hektarovou nádrž na jakékoliv účely - chovat ryby, napájet dobytek, který je vedle na pastvě - tak by se to mělo uvolnit, a nikoli tady byrokraticky hnát přes stavební povolení. A mám s tím osobní zkušenost, kdy jsem nepostavil dva rybníky, protože to bylo hodně složité," vysvětlil Milek. Ministerstvo proto předloží do meziresortního připomínkového řízení v prvním pololetí návrh novely vodního zákona, která se suchem zabývá.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down