Ministr Nekula chce zjišťovat, proč neklesají ceny pečiva, zaměří se i na mléko

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) se chce zaměřit na ceny pečiva. Obilí i energie jsou nyní podle něj výrazně nižší než loni, pečivo ale nezlevňuje, uvedl. Chce se zaměřit také na ceny mléčných výrobků, u kterých ale už částečné snížení cen pozoruje. Na konec dubna chystá schůzku kvůli cenám jablek s pěstiteli, zpracovateli a obchodníky.

Nekula uvedl, že loni pekaři upozorňovali na to, že mouka zdražila na dvojnásobek a potýkají se s vysokými cenami energií. "Dnes je cena obilí výrazně níž. Ceny energií na spotovém trhu jsou hluboko pod zastropovanou cenou a nafta se dá natankovat mnohdy již za 32 korun za litr," uvedl. Vyžádá si proto detailní informace, aby se prověřilo, proč ceny navzdory snižujícím se nákladům neklesají, doplnil.
Nekula zmínil, že klesá cena másla, sýru eidam i průměrná cena bílého jogurtu. "Naopak zcela stagnuje cena za litr polotučného pasterovaného mléka," uvedl. Cena polotučného trvanlivého mléka roste, uvedl. Na to se chce také zaměřit a vyžadovat podrobnější data o trhu.
Vláda podle ministra nebude akceptovat jakékoliv neférové jednání a vyzval spotřebitele, aby podávali na možné nekalé praktiky podněty. "Jediným funkčním řešením je, že stát bude důsledně vymáhat dodržování pravidel a nepřipustí zneužití situace," řekl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down