Ministr nevyhověl očekáváním

Rozhodnutí ministra životního prostředí Tomáše Chalupy o míře kácení kůrovcem napadených smrků v Národním parku Šumava vyvolalo rozdílné reakce. Zcela podle nich ministr nevyhověl ani požadavkům obcí, které si představovaly razantnější postup, ani ochráncům přírody, kteří si přejí ponechat část hor přirozeným procesům.

Je zřejmé, že ministr Tomáš Chalupa zcela nevyhověl návrhu ředitele parku Jana Stráského a některá z nejcennějších míst Šumavy z plánovaného kácení vyjmul. Stromy tak zůstanou stát například u Černohorského močálu nebo v oblasti Rybárenské a Mlynářských slatí,“ ocenil na Chalupově rozhodnutí Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Aby posoudil celé stanovisko, musí se s ním blíž seznámit. „Právě detaily mohou být velmi důležité pro rozhodnutí o našem dalším postupu,“ sdělil. Připomněl, že bez ohledu na stanovisko ministra se nyní v nejcennějších šumavských oblastech kácet nesmí, protože by to bylo v rozporu s několika zákony. Stráský musí stanovisko přetavit do konkrétních rozhodnutí.
Chalupa povolil kácení bez těžké techniky v některých částech první zóny a zakázal používat na celé Šumavě letecký postřik. V první zóně nemají být proti kůrovci používány ani biocidní prostředky, skácené stromy mají být ponechány na místě k zetlení. Nejvíce chráněné území první zóny národního parku je ponecháno přirozenému vývoji bez ovlivňování člověkem, v největší druhé zóně je cílem veškeré činnosti udržení přírodní rovnováhy a postupné přibližování stávajících ekosystémů přirozeným společenstvům, okrajová třetí zóna zahrnuje území člověkem značně pozměněná a střediska soustředěné zástavby.  Předseda Svazu obcí NP Šumava Jiří Hůlka bere Chalupův návrh jako kompromis. V tiskovém prohlášení uvedl, že obce očekávaly, že kácení kůrovcem napadených stromů v první zóně bude rozsáhlejší, protože podle názorů renomovaných lesnických odborníků je to jediná šance, jak kůrovce zastavit. „Nicméně rozhodnutí pana ministra, který upravil plán navržený pracovní skupinou Josefa Vovesného, bereme jako nutný kompromis,“ uvedl. Hůlka také poznamenal, že se veřejnost dnes konečně dozvěděla, že se v nejcennějších partiích hor kácelo i za předchozího vedení parku. „Za správné považujme také rozhodnutí ministra Chalupy o založení tzv. kůrovcového dispečinku při Správě NP Šumava, který by měl objektivně informovat veřejnost o boji s kůrovcem,“ uvedl. Kůrovcová kalamita podle něj vyhání ze Šumavy turisty. Strana zelených, jejíž zástupci se dnes zúčastnili demonstrace před ministerstvem životního prostředí, je podle předsedy Ondřeje Lišky Stárského návrhy a Chalupovými kroky znepokojena. I zelení si ale chtějí vzít čas na prostudování celého stanoviska. Oproti zástupcům obcí mají zelení opačný pohled na trend návštěvnosti parku. „Je v posledních letech rekordní a rozšiřují se možnosti pro turisty, správa národního parku otevřela řadu nových přechodů do Bavorska nebo místa, kde lze legálně přespat pod širým nebem,“ uvedli v tiskové zprávě. Dodali, že jde o výsledek předchozího vedení správy parku za éry ministrů SZ. Připomenuli také, že správa parku před několika týdny dostala cenu pro nejtransparentnější úřad díky zavedení minitendrů na práce v lese. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *