01.09.2022 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministr ocenil prodejce chřestu

Díky prodeji v obchodních řetězcích se zvýšil zájem zákazníků o chřest. Uvedl to ministr zemědělství Zdeněk Nekula při slavnostním předávání cen nejlepším prodejcům této lahůdkové zeleniny, které se uskutečnilo počátkem září v Národním zemědělském muzeu v Praze. Ocenění převzali zástupci společností Lidl, Albert, Kaufland. Odbyt největšího tuzemského pěstitele této plodiny tak meziročně stoupl o osm procent.

Ministr Nekula informoval, že obchodní řetězce letos odebraly zhruba 220 tun chřestu převážně z produkce společnosti Český chřest. Ocenil, že typicky česká zelenina se v ČR stále pěstuje. „Zelenina by měla putovat co nejkratší cestou, aby byla co nejčerstvější,“ dodal. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza připomněl, že naprostá většina tuzemské produkce chřestu se v ČR také zkonzumuje, v minulosti přitom většina chřestu mířila na export. „To by měl být náš cíl i pro další druhy zeleniny,“ řekl s tím, že v ČR umí zemědělci vypěstovat řadu kvalitních komodit, které se ale vyváží do zahraničí a na český trh se vrací ve formě zpracované potraviny. „To je pro mě to nejhorší, chtěl bych vidět změnu, aby přidaná hodnota, která začíná na českém poli, zůstala v České republice. To by měl být strategický cíl,“ prohlásil Prouza. Podle něj 216 tun z celkových 235 tun českého chřestu odebraly obchodní řetězce. „Je to jen další důkaz toho, že pokud jsou potraviny z domácí produkce dostupné v příslušné kvalitě, obchodníci nemají jakýkoli problém je nabídnout zákazníkům k jejich plné spokojenosti. Budu moc rád, pokud se úspěšná spolupráce obchodních řetězců s českými pěstiteli chřestu stane inspirací i pro další producenty. U chřestu se opravdu nebojím, že bychom v dalších letech nenavázali na dosavadní rostoucí trend,“ doplnil Prouza.  Ministr poukázal na to, že pěstování zeleniny je spojené s velkými nároky na ruční a přesnou práci. Zelinářský sektor se, stejně jako ostatní sektory, potýká s mnoha překážkami a problémy. „Proto si na resortu uvědomujeme, jak důležitá je podpora pěstování zeleniny. Stejně důležitou složkou je i podpora prodeje, aby se produkty dostaly co nejdříve přímo k zákazníkům,“ zdůraznil Nekula. Tuzemská zelenina by tak podle něj měla urazit co nejkratší vzdálenost, aby se k lidem dostala čerstvá. Podle ministra není důvod, proč by měla cestovat do České republiky desítky tisíc kilometrů. Čeští zelináři mohou nabídnout mnoho druhů sezónní zeleniny, která je schopna během letních měsíců zcela nasytit tuzemský trh, dodal Nekula. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down