08.12.2004 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministr Palas se staví proti diktátu obchodních řetězců

Ministru zemědělství Jaroslavu Palasovi se nelíbí, že obchodní řetězce tlačí ceny dolů, což vede k horší kvalitě potravin. Chce proto spolu s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou, ministrem průmyslu Milanem Urbanem a jejich náměstky jednat s řetězci 15. prosince o podmínkách, za kterých odebírají zboží od výrobců a dodavatelů, uvedl pro Český rozhlas ministr Palas.

Palasovi se také nezamlouvá regálné. Jsou to peníze, které musí dodavatelé platit řetězcům za to, když má být jejich zboží umístěno na výhodném místě. Vyžadování peněz považuje Palas v tomto případě za nemorální záležitost, kterou by si v zemích západní Evropy nemohli dovolit. Dále nesouhlasí s tím, aby řetězce prodávaly některé výrobky pod výrobními náklady.
Parlament letos přijal novelu zákona o hospodářské soutěži, která má zamezit zneužívání ekonomické závislosti u obchodníků. Jde například o situace, kdy velké firmy požadují po menších výrobcích peníze nebo jiné výhody za to, že zařadí jejich zboží do prodeje. Zatímco podnikatelé změnu zákona vesměs přivítali, řetězce úpravu naopak odmítají s tím, že jde o nepřiměřené a neodůvodněné zasahování do obchodních vztahů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down