16.10.2020 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministr požaduje pro potravináře a zemědělce šest miliard korun

Ministr zemědělství Miroslav Toman chce spustit dotační program Agricovid potravinářství, poškozené zemědělce a potravináře chce podpořit až šesti miliardami korun. Vyplývá to z ministerského materiálu pro jednání vlády. Peníze by se mohly přerozdělit mezi 8500 až 10 000 subjektů, kterým kvůli přijatým opatřením, jako jsou zavřené restaurace nebo školní jídelny, klesly příjmy alespoň o čtvrtinu.

"Vychází se z potencionálního počtu žadatelů 8500 až 10 000 společností s průměrným počtem zaměstnanců 30, za předpokladu sazby maximálně 200 000 Kč na subjekt a dále maximálně 20 000 Kč na každého zaměstnance. Vychází proto požadovaná finanční alokace na nový dotační program ve výši šest miliard korun," vysvětlil výpočet výše dotace resort. Podle materiálu dosahuje ztráta zemědělských a potravinářských producentů až právě šest miliard korun měsíčně. Například u masného průmyslu jde o 600 milionů korun měsíčně, tržby za pekařské výrobky klesají o více než 100 milionů korun, přičemž největší propad mají malé řemeslné pekárny. Propad tržeb u lihovin v případě trvání vládních omezení do konce roku dosáhne nejméně 2,5 miliardy korun, u pivovarů 1,4 miliardy Kč měsíčně. U vinařů jde o zhruba 185 milionů korun měsíčně, ministerstvo však v jejich případě předpovídá za celý rok i kvůli rušeným vinobraním a svatomartinskému koštu propad 1,94 miliardy Kč. Očekávají se také ztráty u ryb, kromě zavřených gastro provozů chybí jejich producentům prodej ze slavnostních výlovů, tratí i na omezeném stravování v lázeňských zařízeních. Každý týden podle materiálu ztratí zemědělské a potravinářské subjekty kvůli vládním opatřením zhruba 1,5 miliardy korun. Program by měl pomoci zajistit životaschopnost podniků, dotace bude čistě k hospodářskému výsledku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down