02.12.2008 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministr představil priority předsednictví

Zlevnění a především zjednodušení společné zemědělské politiky a snížení rozdílů v přímých platbách mezi starými a novými členskými zeměmi unie jsou hlavními prioritami v zemědělství, které Česká republika hodlá prosazovat během nadcházejícího předsednictví. Novináře o tom dnes informoval na pracovní snídani ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Dalšími tématy mají být zejména politika kvality potravin a rozvoje venkova; a použití pesticidů v zemědělství.
Na společnou zemědělskou politiku EU by mělo po roce 2013 jít jen 32 procent unijního rozpočtu, namísto současných zhruba 40 procent, připomněl Gandalovič. V rámci plánovaných změn v unijní zemědělské politice Rada ministrů EU již schválila například zkrácení plateb farmářům. Další výrazné změny společné agrární politiky by měly nastat v letech 2014 až 2020.
Gandalovič odmítl, že by důležitou roli pro ovlivnění evropské zemědělské politiky hrála velikost předsedající země, připustil však, že může být rozdíl v síle hlasů starých a nových členských zemí.
Role předsednické země je obrovská při formování konsenzu, uvedl Gandalovič. Zároveň podotkl, že názory jednotlivých členských zemí na zemědělskou problematiku se často diametrálně liší.
Ministerstvo zemědělství dnes také zveřejnilo kalendář akcí plánovaných během českého předsednictví v rámci resortu. Během prvního pololetí 2009 se uskuteční kolem dvou desítek akcí. O budoucí podobě společné zemědělské politiky by měli zemědělští ministři jednat na přelomu května a června na společném zasedání v Brně.
Vedle zasedání rady ministrů jsou dalšími důležitými akcemi například ministerská konference za účastí eurokomisařky pro zemědělství Mariann Fischerová-Boelové, která se uskuteční 12. a 13. března v Praze. V otázce bezpečnosti potravin bude nejdůležitějším Zasedání poradního sboru Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down