Ministr přislíbil vinařům zvýšení příspěvku na integrovanou ochranu

Ministr zemědělství Jan Mládek dnes přislíbil vinařům zvýšení příspěvku na integrovanou produkci ze 7300 na 14 300 korun a zvýšení dotací na zaplacené pojistné. Rozhodovat se ještě bude i o odpuštění půjček vinařům, uvedl předseda břeclavské Agrární komory Jan Hajda. Ústupky ministra vůči požadavkům jihomoravským vinařům mají zabránit demonstracím a zlepšit jejich tíživou ekonomickou situaci.

Zvýšením příspěvku na integrovanou produkci na 14 300 korun by vinaři mohli získat asi 63 procent toho, co dostávají jejich kolegové v okolních zemích Evropské unie.
Již v lednu břeclavská komora pohrozila, že kvůli špatné ekonomické situaci uspořádá demonstraci. Ministerstvo zemědělství na to reagovalo návrhem na zvýšení dotací na oplocení vinic, to však nepomohlo. Zástupci vinařů se pak setkali s poslanci zemědělského výboru, ani jejich schůzka ale demonstraci nezabránila. Situaci zklidnilo až jednání s Mládkem koncem ledna. Dnešní setkání přineslo další posun.
Loni dostali čeští majitelé vinic za hrozny až o polovinu méně než v roce 2004. Přišli tak o více než 300 milionů korun. Navíc se podle předsedy Svazu vinařů Jiřího Sedla meziročně zvýšil dovoz vína do Česka o 28 procent.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *