Ministr s obchodními řetězci o mléku

Ministr zemědělství Petr Gandalovič inicioval schůzku s významnými obchodními řetězci na českém trhu. Hlavními tématy úterního jednání byla podpora českého mléka a ostatních potravin z domácí produkce. Dalším bodem jednání byla problematika zákona o významné tržní síle. Informoval o tom mluvčí ministerstva zemdělství Petr Vorlíček.

Jednání se podle mluvčího zúčastnili Zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR), prezident SOCR ČR Zdeněk Juračka a představitelé maloobchodních řetězců a členských firem SOCR ČR Ahold, Billa, Globus, Makro, Spar, Tesco a spotřebních družstev.

Obchodníci ministrovi garantovali, že dlouhodobě je více než 90 % mlékárenských výrobků od českých dodavatelů. Ministr vyjádřil připravenost k jednání o konkrétních množnostech, které podpoří přítomnost a odbyt výrobků českých farmářů a potravinářů na pultech obchodů. I v době, kdy se často zmiňuje ekonomická krize, je spotřeba mléčných výrobků v České republice stabilní. Obchodníci rovněž doložili na základě oficiálních čísel Českého statistického úřadu a jejich posledního vývoje, že výše průměrné marže u mléčných výrobků nevykazuje významné výkyvy, které by měly negativní vliv na ekonomiku domácích producentů, sdělil Vorlíček.
Další jednání vedená ministerstvem budou směřovat k vyšší podpoře krajových výrobků a potravin pod značkou Klasa.
Při projednání připomínek k zákonu o významné tržní síle se obě strany shodly na tom, že je stávající návrh zákona z pera poslanců Haška, Zgarby, Novasada a dalších ohrožením pro postavení malých a středních podnikatelů. Zástupci maloobchodu podporují stanovisko vlády ČR mj. především v tom, že je nutné nejdříve využívat platnou, respektive připravovanou (např. zákon o cenách) právní úpravu před přijímáním dalších zákonů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *