Ministr schválil sazby přechodných vnitrostátních podpor

Ministr zemědělství Marian Jurečka schválil letošní sazby přechodných vnitrostátních podpor (dříve top-up). Ministerstvo zemědělství na podporu citlivých sektorů poskytne v rámci přímých plateb 820 milionů korun. Další 3,5 miliardy korun dostanou zemědělci prostřednictvím dobrovolné podpory vázané na produkci. Informovala o tom tisková mluvčí Ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Finanční prostředky z národních zdrojů i v letošním roce směřují na vybrané citlivé sektory rostlinné a živočišné výroby. Tuto podporu mohou svým zemědělcům vyplácet tzv. nové členské státy EU. Na zemědělskou půdu bude letos vyplaceno 178,32 koruny na hektar, chmel 4845,07 koruny na hektar, brambory určené na výrobu škrobu 1621,74 koruny na tunu, na přežvýkavce 95,40 koruny na velkou dobytčí jednotku (VDJ), masné krávy 121,28 koruny na VDJ, ovce a kozy 57,47 koruny na VDJ. Přechodnou vnitrostátní podporu bude vyplácet Státní zemědělský intervenční fond na základě Jednotné žádosti, kterou zemědělci podávají každý rok do 15. května. Přechodná vnitrostátní podpora je plně hrazena z rozpočtu ČR. Slouží k dorovnání podpory vybraných komodit, kde byly zjednodušením systému unijních podpor nové členské státy EU znevýhodněny ve srovnání s tzv. starými zeměmi EU.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down